تاریخ : يکشنبه 21 فروردين 1401
کد 156

توضیحات رئیس گروه مبارزه با بیماریها در مورد سرخک

دکتراطمینان بخش اظهارکرد:هیچ موردی از بیماری سرخک درسراب گزارش نشده است.
دکتر حمید اطمینان بخش رییس گروه مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سراب  دربرخی اخبار شیوع سرخک به خصوص درکشورهمیایه به پایگاه خبری دانشکده  علوم پزشکی سراب گفت:خوشبختانه گزارشی از سرخک درمنطقه ما اعلام نشده و درضمن کلیه افراد در دو مرحله واکسن سرخک را در قالب برنامه عمومی واکسیناسیون دریافت کردند و جای نگرانی نیست.

سرخک یا روبلا، نوعی عفونت دستگاه تنفسی انسان است که غالباً در دوران نوزادی و کودکی بروز می‌کند. این بیماری خطرناک در گذشته بسیار شایع بوده، سالانه هزاران انسان را مبتلا کرده و حتی موجب مرگ‌ومیر تعداد زیادی نوزاد و کودک شده است.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه ۲۰۰ هزار کودک را به کام مرگ می‌کشد، گزارش اخیر کشور در افغانستان نشان می‌دهد بیش از ۴۸ هزار مورد ابتلاء به سرخک طی یک سال و سه ماه گذشته در افغانستان شناسایی شده و حدود ۲۵۰ مورد مرگ در کودکان به همراه داشته است. سرخک مسری‌ترین عامل عفونی است که با سفرها و ترددها به راحتی می‌تواند به ایران نیز وارد شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، از زمستان ۹۹ تا آخر آذر ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۳ مورد تأیید شده بیماری سرخک و در سه ماه ۲۰۲۲ هم نزدیک به ۴۸ مورد دیگر سرخک (۳۴ غیر ایرانی و ۱۴ ایرانی) در ایران شناسایی شده‌اند که عمده این افراد اتباع غیرایرانی هستند. در نیمه اول سال ۱۴۰۰ نیز دو مورد مرگ ناشی از سرخک ثبت شده است.

همچنین به گفته کمال حیدری، معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکنون ۱۶۴ مورد ابتلای به سرخک شناسایی شده است. این بیماری یکی از مسری ترین بیماری‌های عفونی است؛ به طوری که بیش از ۹۰ درصد افراد حساس در تماس نزدیک با بیمار آلوده می‌شوند.